Cichociemni

Gminne Centrum Kultury w Dąbrówce

Cichociemni

II wojna światowa to okres, kiedy na ziemiach polskich powstało wiele jednostek oraz organizacji wojskowych. Z pewnością jedną z najbardziej znanych jest formacja Cichociemnych. Był to oddział specjalny, który przeprowadzał wyjątkowe trudne misje na okupowanych terenach. Jedną z najbardziej znanych akcji tej formacji jest lądowanie czterech spadochroniarzy w Dąbrówce. Postanowiliśmy uwiecznić właśnie to wyjątkowe wydarzenie na ścianie hali sportowej z okazji 100-lecia niepodległości Polski współpracując z Gminnym Centrum Kultury w Dąbrówce.

Mural Cichociemni

Stworzony przez nas mural, przedstawiający moment lądowania Cichociemnych w Dąbrówce, został namalowany na ścianie szczytowej hali sportowej. Dzieło to zostało stworzone na zlecenie gminy z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Mural ten imponuje swoimi wymiarami, zajmuje on bowiem aż 250 m2. Przy jego tworzeniu udział brali nasi najlepsi artyści, którzy w swojej karierze wykonali już wiele zaangażowanych dzieł. Każdy z nas włożył serce w to, aby mural jak najlepiej ukazywał lądowanie Cichociemnych w Dąbrówce, które stanowi dumny rozdział historii tamtejszych mieszkańców.

Mural lądowanie Cichociemnych

Sam mural jest graficznym, komiksowym przedstawieniem historii lądowania oddziału Cichociemnych w Dąbrówce. Z oddali przedstawia lecący samolot Liberator. Jednak z bliska można tu zobaczyć kilka scen przedstawiających historię lądowania Cichociemnych. Widać sam skok z samolotu oraz moment po wylądowaniu. Ponadto na muralu zostały również przedstawione imiona i nazwiska czterech śmiałków, którzy podjęli się tego zadania.

Cichociemni mural

Mural nie mógłby powstać, gdyby nie doskonała współpraca naszych ilustratorów, artystów i grafików. Ilustracje zostały przygotowane na podstawie opisów historycznych tamtego dnia, jakie otrzymaliśmy od gminy Dąbrówka. Już na etapie tworzenia projektu zadbaliśmy o to, aby podkreślony został każdy, najmniejszy nawet szczegół. Całość zaś tworzy niesamowitą historię oddziału Cichociemnych, którzy, dzięki temu muralowi, już na zawsze pozostaną w pamięci mieszkańców.

Cichociemni
Cichociemni
Cichociemni
Cichociemni
Cichociemni
Cichociemni
Cichociemni