murale

Murale to wyjątkowe dzieła malarskie, umieszczone na dużych powierzchniach zewnętrznych. Sprawiają ogromne wrażenie nie tylko ze względu na swoje rozmiary. Liczy się przede wszystkim treść, użyte kolory, wykorzystane kształty. Słowem: wzbudzenie wizji artystycznej do życia. Sam pomysł to jeszcze nie koniec, ponieważ potrzebne jest jeszcze wykonanie. Wiemy, jak to zrobić, dlatego oferujemy wszystkim zainteresowanym możliwość skorzystania z usługi wykonywania murali. Nasze ogromne doświadczenie w branży artystycznej pozwala nam na tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych dzieł sztuki, również w nietypowych miejscach. Często wymagają one zastosowania specjalnych technik, które dla osób niezwiązanych z branżą mogą wydawać się bardzo skomplikowane. Jednak z naszej perspektywy to po prostu kolejne ekscytujące wyzwanie, wykonywane przez nas z prawdziwą przyjemnością. Murale mogą ożywić okolicę, przyciągnąć wzrok, zaciekawić - możliwości są praktycznie nieskończone. Naszym zadaniem jest wdrożenie wizji klienta w rzeczywistość.

Czytaj więcej...

Projektowanie murali na najwyższym poziomie

W dzisiejszych czasach wcale nie jest tak łatwo pozytywnie zaskoczyć, szczególnie w odniesieniu do skutecznej promocji. Nic więc dziwnego, że przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na wykorzystanie niestandardowych materiałów promocyjnych. Murale należą do takich rozwiązań, obok których nie sposób przejść obojętnie. Są one wykonywane na dużym formacie, a więc zajmują sporo miejsca w porównaniu ze standardowymi reklamami. Dobrze wiemy jednak, że sam rozmiar to jeszcze nie wszystko. Podczas profesjonalnego projektowania murali bierzemy pod uwagę wszelkie zmienne, zarówno te czysto artystyczne, jak i techniczne. Klient zazwyczaj ma pewną wizję, którą chce w praktyce wcielić w życie. Naszym zadaniem jest jej rozpoznanie, a następnie maksymalne wykorzystanie jej potencjału. Współpracujemy z czołowymi artystami polskiej sceny street artu, nasze projekty często powstają także dzięki wspólnej pracy z uznanymi ilustratorami. Dostosowujemy przy tym szczegóły projektu do cech technicznych miejsca, w którym dany mural ma zostać wykonany. Pozwala to na połączenie aspektów technicznych i artystycznych w jedną całość. Projektowanie murali jest zatem kwestią złożoną, którą należy powierzyć specjalistom. Z przyjemnością podejmiemy się kolejnego takiego wyzwania.

Wyjątkowe murale reklamowe i nie tylko

Wykonywanie murali często jest zadaniem wymagającym, a jednocześnie niesamowicie satysfakcjonującym. Magia niektórych projektów może zostać poprawnie ukazana wyłącznie na wielkim formacie, dlatego też murale są tak popularne w różnych dziedzinach życia. Doświadczenie w tej branży pokazało nam, że możliwości dotyczące wykorzystywania murali w praktyce są praktycznie nieograniczone. Podczas projektowania murali jesteśmy w stanie zrealizować nawet najbardziej skomplikowane projekty, za którymi stoi wizja klienta. W razie potrzeby oferujemy również swoje profesjonalne doradztwo, przedstawiając możliwe alternatywy dla poszczególnych elementów projektu. Nawet gdy klient nie do końca jest w stanie określić szczegóły projektu, naszym zadaniem jest pomóc mu w tym procesie. W kolejnych krokach profesjonalnego wykonywania murali wdrażamy w życie wcześniej wykonany projekt. Cały proces przygotowania murali jest więc bogaty w różnorodne etapy - tylko przy szczegółowym wykonaniu każdego z nich można oczekiwać wyjątkowych efektów.

Wykonywanie murali na zlecenie

Nasza praca jest połączeniem pracy kreatywnej z umiejętnym planowaniem przestrzennym. Podczas projektowania murali bierzemy pod uwagę kwestie techniczne związane z danym miejscem, tym samym dbając o to, aby efekt prac prezentował się bez zarzutu. Zajmujemy się profesjonalnym malowaniem murali wielkoformatowych na elewacjach budynków o różnym przeznaczeniu. W zależności od tego, jakie są cele klienta, możemy wykonać murale reklamujące ofertę oraz wiele innych. Wykorzystujemy w tym celu sprawdzone techniki, pozwalające na wykorzystanie pełnego potencjału wcześniej przygotowanego projektu. Wszystkie szczegóły współpracy ustalamy indywidualnie celem zachowania pełnej dokładności w tworzeniu murali.

FAQ

Wiele osób zastanawia się, czym są i jak powstają murale. Z tego względu postanowiliśmy przygotować specjalny zbiór odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące murali i wielu aspektów z nimi związanych. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych do lektury.

Co to są murale?

Pierwsze pytanie dotyczy oczywiście tego, czym w zasadzie są murale. Wiele osób spotyka się bowiem z tym terminem, nie znając wcześniej jego definicji. Otóż mural jest to jedna z form sztuki ulicznej, rodzaj malatury, która wywodzi się z dekoracyjnego malarstwa ściennego. Pierwsze murale tworzyli już nasi prehistoryczni praprzodkowie, a szczyt popularności tego typu sztuki przypadł na starożytność - w Rzymie takie malowidła były bardzo często spotykane. W dużym skrócie - mural jest to wielkoformatowa grafika naniesiona technikami malarskimi na ściany budynków. Obecnie najczęściej murale mają wyraz artystyczno-reklamowy, w czasach PRLu (kiedy cieszyły się większą popularnością), często były wykorzystywane jako forma reklamy produktów i usług. Do dziś na niektórych budynkach można znaleźć murale reklamowe z tamtego okresu. Nowe murale natomiast bardzo często nawiązują do danej przestrzeni, a artyści starają się projektować wzory w taki sposób, aby pasowały one do otaczającej przestrzeni, jednocześnie wnosząc powiew świeżości. Jeśli chodzi o to, kto wymyślił murale, to byli to nasi praprzodkowie, którzy zostawiali malunki na ścianach. Często miały one określoną funkcję np. oznaczenie kierunku, w którym należy iść, aby dotrzeć do danego punktu, a także pełniły rolę pewnego rodzaju dziennika, co ma dla nas obecnie ogromne znaczenie, gdyż w ten sposób możemy dowiedzieć się więcej o naszych przodkach.

Kto maluje murale?

Kiedy wiemy już, co to jest mural, możemy przejść do kolejnej kwestii, a mianowicie - kto je wykonuje? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Murale bowiem można wykonywać za pomocą różnych technik, jednak najpopularniejszą z nich są te, które powszechnie wykorzystują artyści uliczni - czyli graffiti. Zazwyczaj to właśnie utalentowani i uznani artyści sztuk ulicznych wykonują piękne prace, wykorzystując do tego swoją wiedzę i umiejętności. Murale najczęściej powstają w miejscach ustalonych przez artystów z władzami miasta lub właścicielami kamienic, a więc w odróżnieniu od wielu graffiti pojawiających się w niespodziewanych miejscach są to grafiki, które powstają w pełni legalnie.

Jak powstają murale?

Na to pytanie nie ma jednej odpowiedzi, gdyż murale mogą zostać wykonane przez różne osoby, z użyciem różnych technik i mediów. Najczęściej jednak murale malowane z użyciem profesjonalnych farb rozprowadzanych pędzlami i wałkami, czasami używa się też farb w sprayu. Trzeba przy tym zaznaczyć, że do wykonania tak dużego obrazu, który pokryje całą ścianę budynku, potrzebny jest oczywiście odpowiedni sprzęt. Najczęściej artyści wykorzystują podczas prac rusztowania, a sporadycznie podnośniki koszowe, które umożliwiają im realizację swojej pracy z dużą łatwością. Dzięki temu mogą błyskawicznie dotrzeć wyżej oraz w trudniej dostępne miejsca na ścianie. Do tego podnośnik jest dużo lepszym rozwiązaniem niż np. drabina - jest dużo stabilniejszy i bezpieczniejszy - szczególnie podczas prac ruchowych na tak dużej wysokości. Powstanie muralu to także kwestie prawne - tak dużego malunku nie da się wykonać nielegalnie w ukryciu - potrzeba na to bardzo dużo czasu. W dodatku pokrywa on całą ścianę budynku i do jego realizacji potrzebny jest ciężki sprzęt, który również musi znajdować się na miejscu zgodnie z prawem. Dopełnienie formalności również jest częścią powstawania muralu.

Co oznaczają murale?

Dla każdego mural może oznaczać co innego, gdyż postrzeganie sztuki jest kwestią subiektywną. Każdy z nas ma inną wrażliwość i z tego względu odbiór danej grafiki, jak i jej znaczenie (bez zapoznania się z intencją autora) może być inny. Niemniej obecnie większość murali niesie za sobą prosty przekaz reklamowy, sprytnie ukryty w warstwie graficznej, która cieszy oko. Starsze murale (z okresu PRL) najczęściej przypominały dzisiejsze billboardy reklamowe - bardzo proste, z chwytliwymi hasłami - nie miały głębszego znaczenia. Nie oznacza to jednak, że każdy mural jest taki sam. Wiele murali z czasów starożytnych i prehistorycznych pełniło konkretne funkcje - było drogowskazami, zapisami wspomnień, elementami rozrywkowymi - na przestrzeni lat rola muralu ulegała przemianom, jednak jego bazowa forma pozostawała taka sama. Do dziś można spotkać też murale będące wyrazem artystycznej ekspresji, a ich jedynym zadaniem jest upiększenie okolicy.

Jak powstały murale (historia)?

Pierwsze murale powstawały już w czasach prehistorycznych jako malunki na ścianach jaskiń. Pełniły one różne funkcje, jednak najczęściej stanowiły one coś w rodzaju dziennika, dzięki czemu dziś możemy dowiedzieć się więcej o naszych przodkach. Cywilizacje Egipskie, Azteckie i rdzenni mieszkańcy dzisiejszych terenów Meksyku oraz Pompejańczycy również używali murali w podobnych celach. Już wtedy niektóre murale zaczynały być bardziej sztuką niż elementem funkcjonalnym. W starożytności były popularne w Rzymie, gdzie przyjmowały różne formy. Następnie w średniowieczu można było spotkać je jako zdobienia w pałacach i posiadłościach bogaczy. Najczęściej były one umieszczane na suficie, który był pokryty takim malunkiem w całości. Zazwyczaj w tamtym okresie murale niosły za sobą przekaz religijny lub przedstawiały sceny bitew i wojen. Dziś natomiast murale można spotkać w różnych miejscach na całym świecie, gdzie pełnią funkcje reklamy, lub są elementami czysto artystycznymi, upiększającymi miasto.

Mural a graffiti - różnice

Mural i graffiti z pozoru wydają się bardzo podobne, jednak oba rodzaje sztuki mocno różnią się między sobą. Po pierwsze - graffiti jest sztuką czysto uliczną, która polega na umieszczaniu napisów w przestrzeni publicznej - tworzone anonimowo i bez właściwych pozwoleń, choć oczywiście zdarzają się wyjątki. Mural zaś jest odmianą malarstwa, które powstaje w pełni legalnie i ma bardzo bogatą historię. Graffiti występuje w wielu odmianach i rozmiarach, jednak rzadko kiedy osiąga spore rozmiary. Murale zaś wykonuje się wyłącznie w wielkich formatach i są one projektowane tak, aby całkowicie pokrywały ścianę budynku. Graffiti, mimo że nie są legalne, mogą nieść ważne przesłanie polityczne, być wyrazem buntu lub informacją. Różnią się od muralu również sposobem postrzegania - podczas gdy wielkoformatowe grafiki powstające legalnie są uznawane za piękną sztukę, graffiti nieraz postrzegane jest jako wandalizm.

Murale patriotyczne - czym są?

Od czasów zakończenia wojny w Polsce bardzo często powstają murale patriotyczne, upamiętniające bardzo ważne wydarzenia z tamtych okresów historycznych. Murale patriotyczne niosą za sobą szerzenie pamięci o ważnych dla nas wydarzeniach w historii, ale przedstawiają też uznanych polskich sportowców, artystów itd. Bardzo często murale patriotyczne niosą również hasła o bohaterach, jak i symbolikę narodową, dzięki czemu przekaz jest jeszcze mocniejszy.

Murale historyczne - czym są?

Murale historyczne - podobnie jak murale patriotyczne - odwołują się do wydarzeń historycznych i niosą za sobą przesłanie. Warto jednak zaznaczyć, że różnią się one od patriotycznych pod kilkoma względami. Pierwszy z nich to rodzaj grafiki - rzadziej pojawia się symbolika patriotyczna, częściej mural dotyczy wydarzenia niezwiązanego z wojną, a czasem nawet wydarzenia, które nie miało miejsca w naszym kraju. Ich zadaniem jest jednak szerzenie wiedzy na temat ważnych wydarzeń z całego świata i tę rolę wypełniają wręcz doskonale. Murale historyczne cieszą się bardzo dużą popularnością - wykonane estetycznie potrafią nie tylko spełniać swoją funkcję, ale także upiększać okolicę miejską, w której zazwyczaj się znajdują.