Obrona Poczty Polskiej

projekt autorski

Obrona Poczty Polskiej

Mural poświęcony jest pamięci Obrońców Poczty Polskiej w Gdańsku. Jest to patriotyczny gest namalowany na 70 lecie zakończenia wojny.

Pomysł jest wynikiem plakatowego potraktowania tematu – znaczek jako symbol kojarzony z instytucją poczty. Z szeregu wielu znaczków wybrano ten z 1958 roku . Został on wydany na 19 lecie obrony placówki. Widnieje na nim sylwetka pocztyliona Sylwestra Płoszyńskiego, który brał udział w walce i bohatersko oddał życie za ojczyznę wraz z całą załogą poczty. Znaczek został delikatnie przerobiony. Oryginał zawierał np. błędną formę Obrona Poczty Gdańskiej – zamiast Polskiej. Jako symbol bestialskiego rozstrzelania pracowników poczty przez niemieckich żołnierzy, w prawym górnym rogu dodano dziurę po kuli.

Mural został namalowany w oparciu o technikę w jakiej wykonywane były znaczki pocztowe, posługując się rastrem oraz szrafowaniem – na wzór rycin wykonywanych w miedziorycie. Przeskalowanie miniaturowej formy znaczka do wielkoformatowego muralu nadało mu monumentalnego znaczenia i ma być pomnikiem poświęconym wszystkim poległym.

Ściana powstała przy wsparciu stowarzyszenia kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy” oraz mieszkańców Przymorza.

 

Czytaj dalej…

Murale już od wielu lat stanowią nieodłączny element wielu polskich miast. Szczególnie dużo tych dzieł sztuki można znaleźć zwłaszcza w Gdańsku, czyli mieście, które zostało mocno doświadczone przez historię. Wśród licznych murali na szczególną uwagę zasługuje jednak Obrona Poczty Polskiej, która została stworzona przez nasz zespół doświadczonych artystów oraz projektantów. Dzieło to ma przypominać mieszkańcom Gdańska, że to ich miasto jako jedno z pierwszych stawiło zaciekły opór wojskom niemieckim we wrześniu 1939 roku.

Mural Obrona Poczty Polskiej

Co stanowi o wyjątkowości dzieła Obrona Poczty Polskiej? Mural ten to przede wszystkim inicjatywa mieszkańców Gdańska. Bardzo duży udział przy jego tworzeniu mieli mieszkańcy Przymorza oraz grupa kibiców Lechii Gdańsk “Lwy Północy”. Mural został namalowany na ścianie budynku przy ul. Chłopskiej 24 na Przymorzu. Obrona Poczty Polskiej, dzięki temu, że jest umieszczona przy jednej z głównych arterii Przymorza Wielkiego, jest dobrze widoczna i może być podziwiana przez mieszkańców Gdańska oraz turystów.

Mural Obrona Poczty Polskiej Gdańsk — ważne przesłanie

Stworzony w Gdańsku mural Obrona Poczty Gdańskiej niesie ze sobą niezwykle ważne przesłanie. Upamiętnia on bowiem tragedię dzielnych obrońców, którzy za swoją postawę zostali rozstrzelani przez wojska niemieckie. Nie bez powodu jako inspirację do stworzenia tego dzieła wybrano znaczek przedstawiający pocztyliona Sylwestra Płoszyńskiego, czyli jednego z bohaterów tamtych dni.

Obrona Poczty Polskiej — mural z ciekawą techniką

Mural Obrona Poczty Polskiej to niemal 1:1 przełożenie znaczka pocztowego na wielki format. Z tego powodu podczas tworzenia dzieła została wykorzystana technika rastra oraz szrafowania, na wzór rycin wykonywanych w miedziorycie. Na oryginale widniał napis Obrona Poczty Gdańskiej, jednak został on zmieniony. Co ważne, na pamiątkę tragedii, jaka spotkała obrońców poczty, w prawym górnym rogu został umieszczony ślad po kuli, którego nie było w oryginale. Ma to upamiętniać los, jaki spotkał dzielnych żołnierzy z Gdańska.

Obrona Poczty Polskiej
Obrona Poczty Polskiej
Obrona Poczty Polskiej
Obrona Poczty Polskiej
Obrona Poczty Polskiej
Obrona Poczty Polskiej
Obrona Poczty Polskiej
Obrona Poczty Polskiej
Obrona Poczty Polskiej
Obrona Poczty Polskiej
Obrona Poczty Polskiej
Obrona Poczty Polskiej