Mural w domu – czy malowidło ścienne to dobry pomysł?

Choć mural w pierwszej kolejności kojarzy nam się ze street artem, coraz częściej gości również w mieszkaniach i domach prywatnych, dodając wnętrzu uroku i oryginalności. Dzięki nieograniczonej ilości motywów murale mogą dobrze sprawdzić się w przypadku różnych stylów aranżacji, aczkolwiek ograniczeniem staje się wielkość dostępnego podłoża. Nieodpowiednio dobrane do wielkości pomieszczenia malowidło może przynieść efekt odwrotny do oczekiwanego i zamiast uatrakcyjnić wnętrze, sprawi, że będzie ono przytłaczające dla domowników i gości. Czym jest malowidło ścienne i na co zwracać uwagę przy wyborze specjalisty, który je dla nas wykona?

Czym jest malowidło ścienne?

Mural, który doskonale znamy ze street artu, służy nie tylko celom estetycznym, ale również przekazaniu idei przy promowaniu dóbr, usług i wartości. Dzisiaj, kiedy świadomość na temat tego, jak wystrój wnętrza wpływa na nasz komfort życia, staramy się urządzać naszą przestrzeń życiową tak, aby była estetyczna i odzwierciedlała potrzeby oraz gusta domowników. Czym jest malowidło ścienne? Jak się okazuje, stanowi świetne narzędzie w dążeniu do tego celu. Dzięki niemal nieograniczonym możliwościom możemy stworzyć harmonijny wystrój, który będzie sprzyjał odpoczynkowi i budził pozytywne emocje.

Co wybrać – malowidło czy tapetę?

Wiele osób chcących nadać swojemu wnętrzu charakteru, decyduje się na położenie tapety na jednej ze ścian. W ten sposób można wprowadzić kolorowy akcent oraz dodatkową fakturę, które sprawią, że przestrzeń będzie bardziej atrakcyjna. Mural może pełnić taką samą funkcję, dlatego nierzadko zastanawiamy się, co lepsze: tapeta czy malowidło? Warto podkreślić, że o ile niewątpliwie na rynku znajdziemy szeroki wybór tapet, mural daje nam znacznie więcej możliwości. Może mieć nieregularne kształty, idealnie dopasowane do wnętrza kolory, a ponadto przedstawiać coś, co jest bliskie naszym wartościom czy charakterowi. Ręcznie wykonane malowidło jest również wyjątkową i niepowtarzalną dekoracją, która czyni dom prawdziwie ,,swoim’’. Z tego powodu wątpliwość co do tego, co wybrać – malowidło czy tapetę – wiele osób rozstrzyga jednoznacznie na korzyść muralu.

Czym jest malowidło ścienne i jak je dopasować do wnętrza?

Rozważne dopasowanie malowidła do wnętrza pod względem motywu, stylu i kolorów jest niezbędne, aby dekoracja mogła dobrze spełnić swoją funkcję. Po pierwsze należy przemyśleć usytuowanie muralu. Wielkość ściany ma duże znaczenie dla tego, jak będzie odbierana jego treść oraz jaki efekt będzie miał na wygląd pomieszczenia. Przyjmuje się, że duże malowidła najlepiej prezentują się, jeśli układ wnętrza pozwala na ich oglądanie z daleka. Motyw i kolory powinny być dopasowane do barw obecnych w pomieszczeniu przy unikaniu ich nadmiaru oraz zbyt dużej ilości intensywnych kolorów. Warto, by te kwestie opracował dla nas specjalista, który doskonale rozumie, czym jest malowidło ścienne, jakie funkcje spełnia oraz posiada doświadczenie w wykonywaniu artystycznych murali.

Na co zwracać uwagę przy wyborze specjalisty?

Jeśli zapytamy, co lepsze: tapeta czy malowidło, pod względem ogromu możliwości i oryginalności zawsze wygra mural. Nie da się jednak zaprzeczyć, że tapeta jest znacznie prostsza do położenia, natomiast malowidło należy zlecić doświadczonej osobie. Warto wiedzieć, na co zwracać uwagę przy wyborze specjalisty, jako że mural pozostanie z nami na wiele lat. Przede wszystkim należy zapoznać się z portfolio i opiniami klientów – te pozwolą nam ocenić, w jakich stylach specjalizuje się artysta, jaki jest zakres jego umiejętności oraz jak wygląda współpraca. Dzięki portfolio dowiemy się również tego, jakie ma podejście do sztuki i czego możemy oczekiwać po projekcie. Co więcej, warto zwrócić uwagę na posiadane doświadczenie, a także stopień precyzji, z jaką wykonywane są malowidła ścienne. Specjalista dobierze odpowiednie miejsce na umieszczenie muralu, a także dobrej jakości farby, dzięki którym zyska on wieloletnią trwałość i będzie wyróżniał się swoją estetyką mimo upływu czasu.